Wszy – jak sobie z nimi radzić?
5 faktów o wszach:
- Wszy to pasożyty żyjące na skórze i sierści zwierząt i ludzi.
- Są specyficznymi pasożytami, ponieważ nie są przenoszone między różnymi gatunkami, ani ze zwierząt na ludzi.
- Wszy żywią się włosami i martwymi komórkami skóry, a niektóre gatunki również krwią.
- Wszy psie mogą przenosić tasiemce, które mogą również zarażać ludzi.
- Fypryst Combo jest skutecznym preparatem przeciw wszawicy u psów i kotów.
Jak rozpoznać wszawicę?
Wszy mają około 2 mm długości, ich ciało jest spłaszczone i żółtobrązowe. Na końcu każdej nogi mają haczykowate pazury, które mocno chwytają włosy żywiciela. Chociaż są widoczne gołym okiem, trudno je dostrzec w grubej sierści zwierzęcej.
Jak leczyć zawszone zwierzęta?
Wszy składają jaja (gnidy) na zwierzętach i przyklejają je do sierści. Nowe pokolenie rozwija się w ciągu około miesiąca. Potrzebują żywiciela na wszystkich etapach rozwoju, w przeciwnym razie nie mogą przetrwać.
W przeciwieństwie do pcheł wszystkie stadia rozwojowe znajdują się na zwierzęciu, dzięki temu można je całkowicie usunąć za pomocą odpowiedniego środka. Fypryst Combo zawiera substancję czynną fipronil, która skutecznie zwalcza wszy.
Równocześnie należy również leczyć inwazje pasożytów wewnętrznych, ponieważ psie wszy Trichodectes canis przenoszą tasiemca Dipylidium caninum, który może przenosić się na człowieka. Inwazję tasiemca można skutecznie leczyć za pomocą produktu Anthelmin u kotów.
Jak zapobiegać inwazji wszy?
Wymagana jest regularna pielęgnacja sierści (codzienne szczotkowanie i okazjonalne kąpiele), aby zapobiec inwazji wszy u psów i kotów. Wszy często atakują młode i stare zwierzęta oraz zwierzęta w złej kondycji fizycznej, dla których właściwa opieka ma szczególne znaczenie. Zalecane jest również regularne stosowanie produktu leczniczego, który skutecznie zwalcza wszy.
Fypryst Combo to dobry wybór, ponieważ skutecznie chroni psy i koty przed wszami, pchłami i kleszczami zapewniając bezpieczeństwo nawet do jednego miesiąca.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.