Często zadawane pytania dotyczące pcheł
- Mój zwierzak nigdy nie wychodzi z domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Czy mimo tego potrzebuje ochrony?
- Leczyłem swojego zwierzaka lekiem przeciw pchłom, ale nadal je widzę. Czy to oznacza, że lek jest nieskuteczny?
- Gdzie moje zwierzę może złapać pchły?
- Czy pchły stanowią problem tylko wiosną i latem?
- Jak długo trwa pozbycie się pcheł?
- Czy człowiek może zostać zaatakowany przez pchły?
- Skąd mam wiedzieć, że moje zwierzę ma pchły?
Mój zwierzak nigdy nie wychodzi z domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami. Czy mimo tego potrzebuje ochrony?
Twój zwierzak w każdym przypadku potrzebuje ochrony. Pchły na różnych etapach rozwoju mogą dostać się do Twojego domu – na ubraniu, obuwiu lub mogą być przyniesione przez gości, zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Leczyłem swojego zwierzaka lekiem przeciw pchłom, ale nadal je widzę.
Czy to oznacza, że lek jest nieskuteczny?
Nie. Należy pamiętać, że tylko niewielka część, około 1 do 5% wszystkich pcheł jest na żywicielu. Zdecydowana większość (95%) żyje w środowisku w stadium niedojrzałym (jaja, larwy i poczwarki). Pchły, które możesz zobaczyć na swoim zwierzaku, pochodzą z poprzedniej infestacji i nie są pchłami, które widziałeś wcześniej odrobaczając swojego pupila. Pchły, które nadal obserwujemy na zwierzętach, rozwinęły się z jaj pozostałych w środowisku, czyli po zastosowaniu środka przeciwko pchłom.
Gdzie moje zwierzę może złapać pchły?
Większość inwazji pcheł pochodzi ze środowiska zwierzęcia. Pamiętaj, że pchły mogą przenosić się także z jednego zwierzęcia na drugie, jeśli zwierzęta domowe mieszkają w tym samym gospodarstwie. Twój pupil może złapać je na spacerze w parku, lesie, ogrodzie lub w innych miejscach zasiedlonych przez pchły.
Pchły w niedojrzałych stadiach, jaja, larwy i poczwarki, chowają się na przykład w dywanie, samochodzie i roślinach.
Czy pchły stanowią problem tylko wiosną i latem?
Sezon na rozwój pcheł trwa od wiosny do jesieni, wtedy też ryzyko infekcji jest największe. Wbrew powszechnemu przekonaniu pchły są aktywne przez cały rok, szczególnie w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie, gdzie w niedojrzałych stadiach mogą przetrwać i rozwijać się nawet zimą..
Jak długo trwa pozbycie się pcheł?
Niestety pchły są bardzo odporne i szybko się rozmnażają. Cykl życiowy pcheł trwa około dwóch miesięcy. Dorosła samica składa od 20 do 50 jaj dziennie. Aby leczenie było skuteczne, nie tylko dorosłe pchły, ale także pchły w stadium niedojrzałym, muszą zostać zabite i usunięte ze wszystkich miejsc. Rozwój pcheł trwa około dwóch miesięcy, dlatego kuracja powinna trwać wystarczająco długo (minimum trzy miesiące). Podawaj zwierzętom preparat, który działa przeciw pchłom na wszystkich etapach rozwoju, np. Fypryst Combo), regularnie i w prawidłowych, miesięcznych odstępach czasu. Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest również odkurzanie dywanów, pościeli, samochodów itp. oraz pranie pościeli i ubrań na gorąco (min. 60°C) w miejscach zajmowanych przez zwierzaka.
Czy człowiek może zostać zaatakowany przez pchły?
Pchły szybko i intensywnie się namnażają, mogą również atakować ludzi. Ukąszenia pcheł często powodują czerwone i swędzące plamy na skórze, między innymi wokół kostek. Wiadomo, że pchły rozprzestrzeniają choroby, na przykład chorobę kociego pazura, ma ona podobne objawy do grypy. Pchły również przenoszą jaja tasiemców.
Skąd mam wiedzieć, że moje zwierzę ma pchły?
Najbardziej znane objawy infekcji pcheł to drapanie, skubanie i lizanie dotkniętych obszarów, a także wypadanie włosów (zwłaszcza w okolicy ogonowej), ale czasami objawy nie występują. Niektóre zwierzęta nie są wrażliwe na ukąszenia pcheł i na początku infekcji jedynie sporadycznie się drapią, więc właściciele mogą przeoczyć problem. Pchły są widoczne gołym okiem, ale tylko wtedy, gdy infekcja jest obfita. Najlepiej je usunąć, pielęgnując zwierzę grzebieniem przeciwpchelnym. Grzebień przeciw pchłom zbiera również ich odchody widoczne jako małe ciemne plamki.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.