Często zadawane pytania dotyczące pasożytów jelitowych u kotów i psów

W jaki sposób zwierzę zaraża się pasożytami jelitowymi?

Zwierzęta najczęściej zarażają się poprzez połknięcie pasożytów razem ze skażoną wodą lub pokarmem, może to być też następstwem lizania skażonej ziemi lub łap. Szczenięta i kocięta zarażają się od matki śródmacicznie lub podczas karmienia piersią w pierwszych dniach życia.

Skąd mam wiedzieć, czy moje zwierzę ma pasożyty jelitowe?

Nicienie i tasiemce żyją w ciele i są trudne do zauważenia gołym okiem. Niemal niemożliwe jest zauważenie łagodnej infekcji. Jeśli infekcja jest ciężka, pasożyty można zobaczyć w kale lub wymiocinach. Czasami proglotydy tasiemca można zauważyć wokół odbytu, przyklejone do sierści zwierzęcia. Kształtem przypominają nasiona ogórka lub ziarna ryżu. Jednym z objawów zarobaczenia jest saneczkowanie (drażnienie okolicy okołoodbytowej w celu zredukowania świądu i bólu). Objawy przewlekłej infekcji obejmują utratę wagi, utratę apetytu, zmatowienie sierści, ogólny niedobór odporności, krew w stolcu, kaszel i wzdęty brzuch (zwłaszcza szczenięta i kocięta).

Jak często należy odrobaczać zwierzaka?

Odrobaczanie psa i kota powinno mieć miejsce przynajmniej raz na trzy miesiące, w niektórych przypadkach konieczne jest odrobaczanie co miesiąc (np. jeśli zwierzęta i małe dzieci mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym).

Czy ludzie mogą zarazić się pasożytami jelitowymi?

Wiele pasożytów jelitowych jest potencjalnie niebezpiecznych dla ludzi. Szczególnie zagrożeni są właściciele, którzy mają bliski kontakt ze swoimi pupilami. Ludzie najczęściej są jedynie żywicielami pośrednimi pasożytów. Jaja, z których rozwijają się larwy, mogą dostać się do organizmu człowieka. Larwy migrują do różnych narządów, powodując poważne uszkodzenia wątroby, płuc, a nawet nerwu wzrokowego – potencjalną przyczynę ślepoty.

W jaki sposób infekcja pasożytnicza jelit przechodzi z psa lub kota na człowieka?

Zakażone zwierzę przenosi jaja pasożytów wewnętrznych do środowiska w stolcu. Jajka są lepkie i często przywierają do futra. Stamtąd mogą spaść na ziemię. Jeśli ręce nie są czyste, jaja robaka mogą zostać połknięte.

Zauważyłem robaki w stolcu mojego zwierzaka. Co powinienem zrobić?

Kiedy robaki są widoczne w kale, infekcja jest już poważna. Jak najszybciej podaj swojemu zwierzakowi środek przeciwrobaczy. Podaj go jednorazowo doustnie (np. Anthelmin dla kotów). Następnie regularnie odrobaczaj swojego zwierzaka przynajmniej raz na trzy miesiące.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwych zagrożeń lub działań niepożądanych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.